Skocz do zawartości


Zdjęcie

Konserwacja nagrywarek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 18 10 2009 - 15:31

Wstęp: trochę teorii.
Każdy posiadacz nagrywarek CD/DVD zawsze po pewnym czasie użytkowania ma problem z nagrywarką, pierwsze objawy to coraz to mniej odczytujemy starszych płyt przez nas zapisanych z czasem dochodzi do tego że ledwo odczytujemy 10% naszych płyt. Żeby tego było mało problem zaczyna się objawiać przy zapisie nowych płyt, po zapisie takiej płyty dokonujemy sprawdzenia zapisu. Przy próbie odczytu tej płyty zaczyna się problem, po mimo że program po zapisie poinformował że operacja zapisu przebiegła pomyślnie. Wtedy zaczynamy myśleć i od czego wpierw zaczynamy od grzebania w BIOS-ie albo z aktualizacją BIOS-u, sprawdzamy sterowniki. Ale to błąd bo nie zwracamy uwagę na ulotkę/instrukcję dotyczącą danego sprzętu oraz zapominamy że jest jeszcze coś takiego jak kurz, brud to jest wszędobylski problem w elektronice i nie tylko. Myślimy że coś takiego jak kurz/brud to nie dotyczy naszego sprzętu i nie musimy o to się martwić i to jest nasz błąd w naszym myśleniu. Kurz/brud jest to coś paskudnego wszędobylskiego mało tego jeśli palimy papierosy w pomieszczeniu w którym jest sprzęt elektroniczny, zwłaszcza czuły na kurz/brud.
Zawłaszcza sprzęt optyczny, w nagrywarkach CD/DVD wykorzystywane jest światło lasera odpowiedniej mocy, jeśli na soczewce lasera osiądzie odrobina kurzu a już laser nie będzie miał odpowiedni promień światła i tu już pojawiają się problemy opisane wyżej.
Dlatego pomieszczenia w których są zainstalowane komputery są tak dostosowane aby w takich pomieszczeniach było jak najmniej kurzu, takie pomieszczenia są nieraz bardziej sterylne niż sala operacyjna w szpitalach. Oprócz zabezpieczeń przed kurzem są też zabezpieczenia przed elektryzacją aby zmniejszyć możliwość powstawania napięć elektrostatycznych, niebezpiecznych dla podzespołów elektronicznych.
Teraz już wiemy co może być przyczyną problemu z naszą nagrywarką, wkraczamy w sedno problemu, przeprowadzenia konserwacji sprzętu w własnym zakresie.
Przygotowanie: co nam potrzeba do przeprowadzenia konserwacji.
Pierwsze co robimy to zaopatrujemy się w płyn do czyszczenia soczewki lasera czyli spirytusem rektyfikowanym dostępnym w każdym sklepie monopolowym, dlaczego on a nie denaturat zwykły czy biały lub inny środek czyszczący. Bo po pierwsze spirytus rektyfikowany nie posiada żadnych innych środków które uszkodzą soczewkę lasera np. jak wszystkie rozcieńczalniki powodujące że powierzchnie wykonane a tworzyw sztucznych ulegają uszkodzeniu. Do tego np. denaturat pozostawia osad który po wyschnięciu jest trudny do usunięcia z soczewki lasera. Do tego zaopatrujemy się w miętki pędzelek oraz pół miętki, miętki pędzelek, sprężone powietrze (dostępne w każdym sklepie komputerowym) oraz śrubokręt krzyżakowy, potrzebny do zdjęcia pokrywy nagrywarki.
Dodatkowo potrzebujemy trochę drutu miedzianego może być w koszulce w celu wykonania uziemienia do odprowadzenia nadmiaru ładunków elektrostatycznych z naszego ciała i ubrania.
Przeprowadzamy konserwację:
Na początek przystępujemy do przygotowania uziemienia, jest ono potrzebne to zabezpieczenia się przed przepięciami inaczej przed napięciami elektrostatycznymi (bo nie wystarczy raz dotknąć np. kaloryfera bo jeśli mamy na sobie ubranie podatne na elektryzowanie i nie wystarczy pojedyncze rozładowanie nadmiaru ładunków elektrostatycznych). Do tego celu wykorzystujemy przewód/drut miedziany łącząc jedną z końcówek z np. kaloryferem a drugą końcówkę okręcamy w przegubie dłoni, przewód/drut musi być na tyle długi by zapewniał nieskrępowane ruchy dłoni/ręki. Teraz przystępujemy do zdjęcia osłony w tym celu odkręcamy cztery śrubki z spodu nagrywarki.
Po zdjęciu osłony przystępujemy do usuwania kurzu/brudu z całej płyty drukowanej nagrywarki z tym że zwracamy uwagę na lasery, są one umieszczone na przedzie patrząc od strony wysuwania się szuflady oraz z tyłu. W czasie czyszczenia do przesuwania szuflady wykorzystujemy spinacz biurowy wkładając go w otworek jaki jest z przodu nagrywarki i lekko go wciskając zwalniamy blokadę szuflady co umożliwia nam jej wysunięcie.
Czyszcząc pół miętkim pędzelkiem płytkę drukowaną,przedmu[beeep]emy ją sprężonym powietrzem w celu usunięcia kurzu z płyty.
Jak już oczyścimy płytkę drukowaną nagrywarki, wtedy bierzemy maczamy w spirytusie rektyfikowanym miętki pędzelek i nim czyścimy soczewki lasera. Czyszcząc soczewkę lasera przedmu[beeep]emy je sprężonym powietrzem, wten sposób pozbywamy się brudnego płyny jaki powstał w czasie czyszczenia soczewek, na końcu przedmu[beeep]ąc soczewki lasera je osuszamy.
I już możemy być pewni że tak oczyszczona nagrywarka będzie sprawna, możemy teraz przez następny rok.
Życzę powodzenia i przyjemnego użytkowania.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych