* NL – Nocturnal Lights (nocne światła) – obserwacje nietypowych świateł na nocnym niebie, których wygląd i dziwne ruchy nie dają się wyjaśnić w kategoriach znanych źródeł światła.
* DD – Daylight Discs (dzienne dyski) – dzienne obserwacje obiektów, głównie (ale niekoniecznie) w kształcie dysków, lecących lub unoszących się nieruchomo w powietrzu, znajdujących się w znacznej odległości od świadka.
* RV – Radar Visual (obserwacje radarowo - wizualne) – nieznane obiekty na niebie, zaobserwowane jednocześnie na ekranach radarów.
* CE I – Close Encounter of The First Kind (bliskie spotkania I stopnia) – UFO obserwowany z odległości nie większej niż 200 m, nie oddziaływujący na otoczenie i człowieka.
* CE II – Close Encounter of The Second Kind (bliskie spotkania II stopnia) – UFO obserwowany z odległości nie większej niż 200 m, oddziaływujący na otoczenie w rozmaity sposób, pozostawiający w nim mniej lub bardziej trwałe ślady.
* CE III – Close Encounter of The Third Kind (bliskie spotkania III stopnia) – UFO obserwowany z dowolnej odległości wraz z jego humanoidalną (rzadziej niehumanoidalną) załogą. Ten typ obserwacji dzieli się na siedem podgrup:
o Typ A (CE-III-A) – obserwacja istoty / istot wewnątrz UFO.
o Typ B (CE-III-
– obserwacja istoty / istot wychodzących bądź wchodzących do UFO.
o Typ C (CE-III-C) – obserwacje istoty / istot w pobliżu UFO.
o Typ D (CE-III-D) – obserwacje istoty / istot w rejonie obserwacji UFO.
o Typ E (CE-III-E) – obserwacja istoty / istot bez jednoczesnej obserwacji UFO.
o Typ F (CE-III-F) – obserwacja UFO oraz słyszenie jakiegoś głosu, mimo braku obserwacji istoty / istot.
o Typ G (CE-III-G) – zdarzenie określane jako „wzięcie” oznaczające zabranie na pewien czas człowieka do UFO (często określane też jako CE IV).